Advarer mod at købe fregatter i udlandet frem for at bygge i Frederikshavn
Der er opstået ny debat om, hvor man skal købe Søværnets nye fregatter, efter flere ordførere på Christiansborg, samt forsvarsminister Troels Lund Poulsen (V), nu taler om at involvere udlandet.
Partierne bag forsvarsforliget blev inden sommerferien enige om at etablere en ramme for at konstruere større militære skibe i Frederikshavn.
Og at kigge udenfor Danmarks grænser er dumt, påpeger formand for Dansk Metal, Claus Jensen, i Berlingske. Han siger blandt, at det vil være bedst for Danmark at skabe arbejdspladser her i landet.
Forsvarets Materiel- og Indkøbsstyrelse (FMI) har vurderet, at der ikke er nogen danske værfter, der er i stand til at bygge komplekse og store krigsskibe som eksempelvis fregatter.
Men det argument køber Claus Jensen ikke. Han påpeger, at Danmark i dag bygger skibe og stadig har uddannelserne - og at man hurtigt kan uddanne ti skibsbyggere.
Han mener også, at der er behov for hurtige beslutninger - blandt andet på ammunitionsfabrikken Krudten i Nordjylland, hvor man endnu ikke har igangsat produktionen af ammunition, efter at staten overtog fabrikken sidste år.
Forsvarsministeren vil præsentere en endelig plan for byggeriet af de nye fregatter i slutningen af 2025.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.