Advarsel om kraftig blæst på Sallingsundbroen
Stormen Floris ramte mandag Storbritannien og skabte trafikale udfordringer og strømafbrydelser. Selvom Floris ikke rammer Danmark med samme styrke, kommer det tirsdag til at ruske godt og grundigt i dele af Nordjylland
Vejdirektoratet har tirsdag morgen sendt et varsel ud om kraftig blæst på Sallingsundbroen. Bilister skal derfor være opmærksomme, når de krydser broen. Vinden forventes at aftage i løbet af aftenen.
TV2 Vejret varsler ligeledes om stormstød i Thisted, Jammerbugt, Hjørring og Frederikshavn kommuner, mens de advarer om kraftige vindstød i Morsø, Brønderslev og Aalborg kommuner.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.