Asbestaffald dumpes i naturen
Opdateret kl. 15:22
- Hvis man ser tagplader blive smidt i naturen, er det en ulovlig handling, som kan meldes til politiet.
Sådan skriver Jammerbugt Kommune på sin facebookside, fordi det ifølge kommunen ofte sker, at nogen dumper asbestaffald i naturen, vejgrøfter eller på rastepladser.
- Desværre er der mange, der stadig vælger at hoppe over, hvor gærdet er lavest og ulovligt. Alt for meget asbest bliver stadig smidt rundt om i Jammerbugt Kommune, fremgår det af opslaget.
Kommunen gør opmærksom på, at det koster mange skattekroner at rydde op. Og at det i øvrigt er noget billigere at få hentet og dermed komme af med asbestaffald, end de fleste formentlig tror. Det har udløst kommentarer, hvor der efterlyses mulighed for at aflevere det på genbrugspladserne.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.