B.T.-redaktør vinker farvel til papiravis: Ingen forretning i det
Fredag aften stod den ansvarshavende chefredaktør for B.T., Pernille Holbøll, og så de sidste trykte udgaver af B.T. blive trykt på papir og sendt ud til løssalg. Når de danske avislæsere vågner op søndag i 2023, kan de nemlig ikke længere finde en dagsfrisk papirudgave af B.T.
- Det er enden på et kapitel. Men jeg tænker også meget på, at det er fortsættelsen af et nyt kapitel. Et ret fedt kapitel for B.T., siger hun.
I juni fortalte Berlingske Media, at B.T. fra 2023 kun udkommer digitalt på bt.dk. Dermed fuldbyrdes ifølge Pernille Holbøll en udvikling, som B.T. har været gennem i flere år.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.