Barejere i Jomfru Ane Gade taber over 270 millioner kroner
Bar- og diskotekskoncernen Rekom Group A/S, der ejer en stor del af barerne i Jomfru Ane Gade, har i det seneste år lidt et voldsomt tab.
Det viser Rekom Group A/S's årsrapport for 2024, hvori det fremgår, at selskabets resultatopgørelse for 2024 viser et underskud på 274,5 millioner kroner.
I årsopgørelsens ledelsesberetning oplyses det, at resultatet for 2024 er påvirket af tabsførte aktiviteter.
Ifølge Ekstrabladet er underskuddet for 2024 dog ikke i nærheden af tabet fra 2023, som - ifølge mediet - lød på 489 millioner kroner.
Rekom Group A/S ejer blandt andet barerne Heidis Bierbar, Zwei Grosse, Sprutten, Proud Mary og Den Nordjyske Ambassade, der alle kan besøges i Jomfru Ane Gade i Aalborg.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.