Forbipasserende slog alarm: Ild i villa i Brønderslev


Opdateret kl. 08:54

Det kunne være endt helt galt, da der mandag morgen opstod ildebrand i en villa i Nørregade i Brønderslev. For på 1. sal lå husets to beboere og sov.

At der ikke skete noget alvorligt, skyldes nogle snarrådige forbipasserende.

- De kom forbi og så, at noget stod og brændte på et bord og slog alarm. Vi kom frem sammen med politiet, som lagde døren ned og fik fyret en pulverslukker af, fortæller indsatsleder Thomas Boelt fra Nordjyllands Beredskab.

Røgdykkere gik ind i huset, og de to beboere samt to hunde i huset blev ført ud af bagdøren, så de ikke blev udsat for røg. De blev tilset på stedet, hvor der både var lægebil og ambulance, og de var ikke kommet noget til.

- De får lov at blive hjemme. Der er kun lidt skader fra røg og pulverslukkeren og så lidt brandskade på et spisebord. Det var levende lys i en juledekoration på bordet, der havde fået fat i dugen, fortæller Thomas Boelt og understreger:

- Det var megaheldigt, at det blev opdaget, for persiennerne var faktisk nede, så det var sparsomt, hvad man kunne se. Så stor ros til dem, der slog alarm.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Forsiden