Leder fortsat efter person i nedbrændt stuehus ved Brønderslev
Opdateret kl. 17:08
Nordjyllands Beredskab kørte søndag morgen til brand i en landejendom på Højenvej ved Brønderslev.
Det fortæller indsatsleder ved Nordjyllands Beredskab, Bo Isaksen til Nordjyske.
Branden var opstået i stuehuset, som brandvæsenet forsøgte at slukke den udefra - samtidig med at de forsøgte at sikre, at branden ikke når de omkringliggende bygninger, fortalte han. Det lykkedes, og brandvæsenet brugte det meste af dagen på stedet.
Vagtchefen hos Nordjyllands Politi, Christian Tilsted, fortæller søndag eftermiddag, at man har to efterforskere på stedet.
Der er tilmeldt én beboer på adressen, som man ikke kan komme i kontakt med, fortæller han.
Dermed kan man altså ikke afkræfte, at manden er i bygningen, selv om man på nuværende tidspunkt ikke har fundet ham.
Hjemmeværnet overtager søndag eftermiddag bevogtningen af stedet, indtil der er blevet lavet brandtekniske undersøgelser af stedet.
Det håber man, at der kan ske i løbet af mandagen.
Indtil videre er brandårsagen ukendt.
Det var en nabo, der så branden og derfor tilkaldte brandvæsenet kl. 06.50. Brandvæsenet var til stede med 15 mand og fem køretøjer.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.