Nyheder

Chef giver status på medarbejdere efter eksplosion på Nordværket i Aalborg

Nordjyske har onsdag aften igen været i kontakt med divisionschef på Nordværk i Aaldborg, Michael Bering, der kan give følgende status efter en eksplosion tidligere på dagen:

- Den ene er kommet hjem igen. Han har 2. grads-forbrændinger på en arm, men er ellers ved godt mod. Den anden har brandsår på læbe, næse, kind og bryst, men vi forventer, at han bliver udskrevet i morgen, siger Michael Bering.

- Og torsdag holder vi et morgenmøde, hvor vi orienterer om situationen for de ansatte på anlægget. Det er klart, at alle er påvirkede - og det sætter en masse tanker i gang, når kolleger kommer til skade. Man tænker måske også, at det ligeså godt kunne være en selv, der stod i den situation, tilføjer han.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Læs også

Gå til relaterede emner

Forsiden