Nyheder

Din nysgerrighed får sælunger til at sulte ihjel


Opdateret 28. juli 2025 kl. 19:46

Hold mindst 25 meters afstand til sælunger på strandene.

Sådan lyder den klare opfordring fra Dyrenes Beskyttelse, som i en pressemeddelelse onsdag morgen fortæller om to episoder, hvor nærgående personer kan have været skyld i, at sælungerne døde af sult. Episoderne er ikke her i Nordjylland, men Dyrenes Beskyttelse får rigtig mange henvendelser fra hele landet. Det er fra folk, som er bekymrede for sælungerne, eller som har set adre mennesker klappe dem og tage billeder på nær hold.

Problemet er, at sælungernes mødre ikke tør komme op på land og give die, når der går mennesker tæt på. Så hold afstand, lyder den klare opfordring.

- En sæl på land er som udgangspunkt ikke i nød men har blot lagt sig for at hvile. Det er helt naturlig adfæld, siger biolog Peter Gravlund fra Dyrenes Beskyttelse.

Foto: Dyrenes Beskyttelse

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden