Efter EM-guld: Team Danmark belønner curlingkvinder
Anført af skipper Madeleine Dupont sikrede curlingkvinderne i slutningen af november den første danske guldmedalje i sporten siden 1994.
Og det bliver nu belønnet med støtte fra Team Danmark, meddeler Dansk Curling Forbund i en pressemeddelelse. Den mistede man ellers efter OL i 2018.
Henrik Christoffersen, bestyrelsesformand i Dansk Curling Forbund, hylder Dupont og holdkammeraterne for at have vist en kæmpe vilje for at få succes trods meget små økonomiske midler.
De guldvindende kvinder betalte selv en del af turen til EM i nordsvenske Östersund, fordi økonomien i Dansk Curling Forbund ikke rakte til at finansiere det hele.
Alle guldholdets medlemmer har meldt sig klar til at blive til og med OL i 2026.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.