Elbiler har stort potentiale som blandt andet nødbatteri
Skulle krisen ramme og strømmen gå, så kan det være, at man skal kigge ud i indkørslen i fremtiden.
For en ny analyse viser, at der er stort potentiale i at bruge elbilen til at give strøm til husstanden. Det skriver Mobility Denmark i en pressemeddelelse
Det er særligt med en en teknologi kaldet Vehicle-to-Grid, en form for to-vejs-opladning, der kan betyde, at bilen kan give strøm tilbage til husstanden.
- Da vi kun forventer, at batterikapaciteten stiger over de kommende år, kan elbilerne ved hjælp af den nye ladeteknologi i stigende grad være med til at sikre et stabilt elnet i Danmark, siger Mads Rørvig, adminstrerende direktør i Mobility Denmark.
Samtidig spår organisationen, at man kan bruge batteriet på andre måder - eksempelvis til at lade mens strømmen er billlig, og bruge den i huset, når strømmen er dyr.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.