Falske 20'ere brugt i spilleautomat i Frederikshavn
Den seneste tid har der været flere eksempler på, at der er blevet betalt med falske mønter - 20'ere - i danske butikker, og det er også sket i Nordjylland.
Nu er der så kommet endnu en sag i rækken - om end en lidt mere usædvanlig en af slagsen. Der er nemlig tale om, at der er brugt falske 20'ere i en spilleautomat, der udbetaler kontante gevinster:
- Det var fredag i sidste uge, at man tømte spilleautomaterne i restauration Lygten i Søndergade i Frederikshavn. Her blev der fundet 11 falske 20'ere, konstaterer politikommissær Peter Skovbak fra den lokale efterforskning hos Nordjyllands Politi.
De falske mønter var alle dateret "2018".
- De ser mærkeligt blanke og forkerte ud, konstaterer Peter Skovbak. Men de har altså været mulige at bruge i spilleautomaterne. Det er sket i tidsrummet mellem klokken 8 og 13 fredag.
Politiet har indledt en efterforskning af sagen og håber at finde frem til den eller de personer, der har anvendt de falske 20'ere.
- Vi ser ganske alvorligt på falskmøntneri. Vi skulle jo gerne kunne have tillid til vores pengesystem, siger Peter Skovbak.
Den paragraf i straffeloven, der omhandler falskmøntneri, har en straframme på op til 12 års fængsel.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.