Flytter jollehavnen i Hirtshals: Kontrakten er underskrevet
Det er allerede blevet besluttet, at jollehavnen i Hirtshals skal flyttes - og nu har Hirtshals Havn indgået en aftale med totalentreprenøren SF Pontona, oplyses det i en pressemeddelelse fra havnen.
- Efter grundige overvejelser har Hirtshals Havn indgået aftale med SF Pontona ApS om etableringen af den nye jollehavn til Hirtshals Bådeklub. Bådeklubbens medlemmer kan se frem til at indvie det nye tilholdssted til sommer 2026, oplyses det.
SF Pontona er en dansk totalentreprenør og en del af SF Marina System International AB som har mere end 100 års erfaring i udvikling af flydende konstruktioner. Deres løsninger findes i havne verden over, blandt andet i form af bølgebrydere samt flydebroer i både træ og beton.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.