Flyvestation Aalborg får ny eskadrille
Opdateret kl. 12:59
Når Danmark fremover skal overvåge sine interesser i Arktis, Nordatlanten og Østersøen, bliver det med udgangspunkt fra Flyvestation Aalborg.
Mandag blev der nemlig oprettet den nye Eskadrille 729, som bliver hjemsted for de fire langtrækkende luftfartøjer, som Forsvaret for nylig besluttede at købe ind. De nye luftfartøjer kan flyve i op mod 24 timer af gangen.
Det oplyser Forsvaret på sin hjemmeside.
Den nye eskadrille kommer til at høre under Air Transport Wing.
De nye luftfartøjer kan også indsættes til støtte i miljøovervågning, eftersøgnings- og redningsoperationer og bidrage til dansk efterretningsarbejde.
En del af opbygningen af eskadrillen handler også om at rekruttere piloter, teknikere og andet personel. I alt skal der bruges i omegnen af 100 medarbejdere.
Forsvaret har tidligere haft en Eskadrille 729 – fra 1955-1993. Det var en fotorekognosceringsenhed i det danske Flyvevåben, som bl.a. spillede en vigtig rekognosceringsrolle under Cubakrisen.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.