For mange guldfisk i Aalborgs søer
- Der findes ikke en bynær sø i Aalborg uden en guldfisk, siger Mikkel Rødvig, der er naturvejleder i Aalborg Kommune, til DR. Han bekymret for påvirkningen af vandmiljøet.
Han siger også til mediet, at guldfiskene skal holde sig fra vores søer. Det påvirker nemlig vandmiljøet på en negativ måde, når de hurtigtynglende fisk bliver sluppet ud i det fri, som det ofte sker i Aalborg Kommune.
En række skolebørn er derfor i disse dage ude for at hjælpe med at fange de mange guldfisk i kommunens søer.
Ifølge naturvejlederen er guldfiskene i Aalborgs søer ikke kommet af sig selv.
- Der er typisk tale om folk, som vil gøre noget godt for guldfisken ved at skille sig af med den, og derfor vælger at sætte den ud i den lokale sø, siger han til DR.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.