Godt nyt til patienter i Sindal: Nyt lægehus på vej
Lige siden læge Morten Krause Nielsen tidligere på året lukkede sine klinikker i Sindal og Sæby i kølvandet på TV 2-dokumentarer Den travle læge og efterfølgende fik frataget sine patienter af Region Nordjylland, har det givet bøvl for hans 1200 patienter i Sindal.
En anden læge i byen havde nemlig ikke plads til dem, så de blev i stedet tilbudt at blive overflyttet til en regionsklinik i Frederikshavn.
Nu er der så godt nyt på vej til de 1200 patienter.
Region Nordjylland oplyser fredag, at der nu åbnes et nyt lægehus i en tidligere børneinstitution i Sindal. Det bliver i første omgang en regionsklinik, men håbet er, at en fast læge på sigt får lyst til at tage over.
Det har min kollega Jakob Gammelgaard skrevet meget mere om i artiklen herunder. 👇
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.