Nyheder

Grillmaden fik lidt for meget

Brandfolkene i Thisted rykkede tirsdag aften ud til en grill, hvor der var kommet lidt for meget gang i flammerne.

Det fortæller indsatsleder ved Nordjyllands Beredskab, Kristian Dahl.

– Det er nok få minutters uopmærksomhed, der er skyld i, at grillen pludselig er omspændt af flammer. Ilden får fat i et træskur, der står i forbindelse med et hus, så vi bliver tilkaldt, siger Kristian Dahl, der forklarer, at indsatsen ikke blev særlig omfattende.

Beboerne i huset havde nemlig fået koblet gasflasken fra grillen. Vinden stod væk fra huset, så flammerne bevægede sig den modsatte vej, og beboerne var allerede begyndt at slukke ilden i skurets tagkonstruktion.

– Da vi kommer frem, er vores opgave at sikre, at ilden er helt slukket, siger Kristian Dahl.

– Det kunne dog være gået meget værre. Ilden havde været ret kraftig, men heldigvis var beboerne selv gået i gang og havde gjort det rigtige, siger han.

Brandfolkene i Thisted fik alarmopkaldet klokken 18.55 og var allerede tilbage på stationen igen klokken 19.45.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden