Håndboldklub udvider bestyrelse med tre erhvervsprofiler


Opdateret kl. 10:22

Klubben er rykket op, de har ingen lønnet direktør - og så kan de glæde sig over, at de nu er kommet ud med et lille overskud.

 Det oplyser EH Aalborg i en pressemeddelelse.

- Trods oprykning til Kvindeligaen og markant højere omkostningsniveau lykkedes det klubben at afslutte sæsonen 2024/2025 med et overskud på 4.250 kr. - og en flot placering som nr. 10 i Danmarks bedste række for kvinder, lyder det fra klubben, der netop har holdt generalforsamling.

Det økonomiske resultat er opnået uden ansat direktør eller lønnet administration, men derimod gennem en engageret og frivillig indsats fra bestyrelse og støttepersoner omkring klubben, lyder det endvidere.

Klubben har i øvrigt udvidet bestyrelsen med tre nye medlemmer:

* Brian Lentz, CEO i InventNORD/PakkecenterNORD ApS

* Jeanette Bramsen, Viceregionalbankdirektør i Spar Nord/Nykredit

* Johnny Breum Kjær, indehaver af Kjærs Ejendomsservice

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Forsiden