Nyheder

Indien risikerer 100 gange flere hedebølger i fremtiden

Pakistan og Indien lider for tiden under rekordvarme hedebølger. I New Delhi nåede temperaturen søndag over 49 grader. Millioner af mennesker står ifølge den britiske avis The Guardian uden vand og strøm.

Onsdag peger klimaeksperter i en analyse på, at klimaforandringerne i fremtiden vil gøre den type ekstremt vejr 100 gange mere sandsynligt i det nordvestlige Indien og Pakistan. Det skriver The Guardian.

Konkret peger de på, at ekstrem hede ikke vil ramme én gang hvert tredje århundrede, men i stedet én gang hver tredje år. Analysen er lavet af Storbritanniens meteorologiske institut, Met Office.

Den igangværende hedebølge har de seneste uger tvunget skoler til at lukke, ødelagt høsten og tvunget folk til at blive indenfor.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden