Røgfyldt sommerhus i Klitmøller - lukket dør forhindrede brand


Opdateret kl. 19:17

Nordjyllands Beredskab kørte lørdag eftermiddag til Otto Madsens Vej i Klitmøller.

Her lød meldingen på røg fra et sommerhus.

Indsatsleder hos Nordjyllands Beredskab Claus Sejr Pedersen fortæller, at røgen kom fra en tørretumbler, som der højst sandsynligt var gået en overgang i, hvilket havde forårsaget en del røgudvikling.

- Heldigvis har man haft lukket døren indtil vaskerummet, siger indsatslederen, som gætter på, at den lukkede dør har forhindret, at der er opstået en egentlig brand.

- Havde døren været åben, havde det været helt galt. Ved at den er lukket, bliver den (branden, red.) kvalt, tilføjer han.

Hele huset nåede dog at blive røgfyldt, og brandfolkene har derfor båret tørretumbleren ud af sommerhuset og venter lørdag aften på skadeservice, mens de ventilerer huset.

Der var ingen personer hjemme ved branden.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Forsiden