Million-løft til hospitaler i Nordjylland
Der er millioner af kroner på vej til nordjyske hospitaler fra ny sundhedsfond, der blev aftalt i Sundhedsreformen fra 2024 - og som skal give de fysiske rammer på landets hospitaler et løft.
61,8 mio. kr. bliver sendt til Region Nordjylland, hvor pengene skal investeres i nyt udstyr samt bidrage til bedre rammer for både patienter og personale på Aalborg Universitetshospital og Regionshospital Nordjylland.
- Pengene kommer fra en ny sundhedsfond, som aftalt i Sundhedsreformen fra 2025.
- Fonden skal i perioden 2026 til 2035 sende 22 mia. kr. ud til regionerne for at vedligeholde og modernisere særligt bygninger, men også udstyr på landets sygehuse.
- Investeringerne vil ligge ud over det normale regionale anlægsniveau, der aftales med regionerne i de årlige økonomiaftaler.
I en kommentar til aftalen, lyder det blandt i en pressemeddelelse fra det nordjyske folketingsmedlem Preben Bang Henriksen (V):
- Mange af vores hospitaler trænger til en opdatering. Med den store sundhedsreform, som fonden er en del af, fremtidssikrer vi sundhedsvæsenet. Det betyder blandt andet langsigtede investeringer til flere læger, lokale sundhedstilbud, nye patientrettigheder - og bedre rammer i hele landet.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.