Mødrehjælpen: Godt 2.200 familier har allerede søgt julehjælp i Nordjylland

Julen kaldes hjerternes fest. Men for mange familier banker hjertet hårdt af bekymring, når højtiden nærmer sig.

I løbet af den første måned, hvor der har været åbent for ansøgninger, har 2.212 familier søgt om Julehjælp i Region Nordjylland, skriver Mødrehjælpen i en pressemeddelelse.

- Julehjælpen er fortsat helt afgørende. Bag hver ansøgning står en familie, der forsøger at få økonomien til at hænge sammen, men hvor pengene simpelthen ikke slår til, siger Ilse Hansen, formand for Mødrehjælpens lokalforening i Brønderslev. 

- Når midlerne ikke rækker, er det børnene, der mærker presset hårdest. Julen, som burde være fyldt med hygge og forventning, bliver i stedet for mange en tid præget af uro og afsavn.

I perioden har 19.283 familier søgt om Julehjælp på landsplan.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Forsiden