Ny direktør til Destination Nord

Destination Nord har fundet sin nye direktør. 

Det er Jakob Christian Ipland, der overtager jobbet som CEO 1. oktober i destinationsselskabet, som dækker kommunerne Frederikshavn, Læsø, Brønderslev og Aalborg.

Ipland kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Wonderful Copenhagen og har mangeårig erfaring inden for turisme og destinationsudvikling.

 Derudover har han en solid baggrund og bred erfaring inden for innovation og udvikling af produkter og services, både nationalt og internationalt, skriver selskabet i en pressemeddelelse.

Jacob Christian Ipland kommer oprindeligt fra Nordjylland, og han vender nu tilbage til landsdelen med sin familie. Destination Nord

Jakob Christian Ipland er uddannet Kaospilot og har en kandidatgrad fra Roskilde Universitet og en Executive MBA fra Quantic School of Business & Technology.

Han får ansvar for den strategiske retning og udvikling, økonomien og den daglige ledelse samtidig med, at han bliver organisationens ansigt udadtil og bindeleddet til kommuner, bestyrelse, erhvervsliv og andre samarbejdspartnere.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Forsiden