Nyheder

Nyt neurocenter på vej i Brønderslev - åbner i 2028

I 2028 siger Region Nordjylland farvel til de gamle hospitalsbygninger i Brønderslev - og goddag til et nyt neurorehabiliteringscenter, der er bygget fra bunden til fremtidens behov.

Region Nordjylland oplyser på sin hjemmeside, at det nye byggeri rummer bl.a. 30 enestuer - alle med egen altan - samt moderne træningsrum, kontorer og servicefunktioner.

Entreprenørselskabet C.C. Contractor fra Herning skal stå for byggeriet sammen med Cubo Arkitekter og ABC Rådgivende Ingeniører. Budgettet lyder på 230 mio. kr., og de gamle bygninger bliver først revet ned, når de nye tages i brug. Den plads bliver i stedet forvandlet til et grønt område og parkeringspladser.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden