Nyheder

Over halvdelen af Apollos chartergæster er strandet

Over halvdelen af de gæster, der har rejst på ferie med Apollo og skulle have været tilbage i Danmark over weekenden, må blive på deres rejsemål som følge af SAS-piloternes strejke.

Nærmere bestemt sidder 1500 chartergæster strandet på deres feriedestination. Det fortæller Glenn Bisgaard, som er salgsdirektør i Apollo.

1200 passagerer er kommet hjem over weekenden med SAS-piloter, som har gjort en undtagelse fra deres strejke. For resten af de strandede gæster vil selskabet gøre, hvad det kan for at finde alternative ruter, efter at piloterne har afblæst deres hjælp til at hente de sidste hjem.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden