Overtændt: Røgdykkere indsat i Vrå
Tirsdag sidst på formiddagen er Nordjyllands Beredskab rykket ud til en brand på Fredensvej i Vrå.
Der er gået ild i en garage, der ifølge en meddelelse på X skulle være overtændt - og der er indsat to røgdykkkere i forbindelse med slukningsarbejdet.
Nordjyske har kort før middag været i kontakt med indsatsleder Thomas Simonsen, Nordjyllands Beredskab, der fortæller, at garagen er meget medtaget.
- Men der er også sket lidt røgskade indenfor i selve huset - og de to beboere har også fået lidt røg og er for en sikkerheds skyld blevet kørt til tjek på sygehuset, siger indsatslederen.
Forklaringen på branden skyldes ifølge Thomas Simonsen muligvis en kortslutning i et gammelt køleskab, der stod i garagen.
Ved 11.30-tiden er der helt styr på branden, men folkene fra stationen i Brønderslev bliver lige på stedet lidt endnu.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.