Rederi sænker prisen på populær overfart
Mens andre trafikselskaber sætter priserne op, sænker Molslinjen på kanten af det nye år priserne for hurtigfærge-turene over Kattegat.
Det oplyser rederiet i en pressemeddelse.
Helt konkret falder den laveste pris for en tur over Kattegat med 50 kroner til 249 - og der vil være mange lavpris-billetter at finde til den nye pris.
- Det skal være billigt at rejse i Danmark – det er sådan, vi har gjort det de seneste ti år, og det har virket. Vi har en ekstra hurtigfærge i drift i 2023, og den øgede kapacitet vil vi gerne udnytte, siger rederiets kommercielle direktør Jesper Skovgaard.
Han fastslår, at rederiet vil kompensere for øgede omkostninger ved at få flere biler og passagerer med færgerne.
- Vores rute er kritisk infrastruktur i Danmark, og vi vil hele tiden arbejde på at få så mange billige billetter i markedet som muligt, siger Jesper Skovgaard.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.