Skagen Festival kan også gennemføres i 2026
Dette års udgave af Skagen Festival gav et underskud på knap en halv million kroner, og det gjorde fremtiden for festivalen usikker. Men nu er der fundet en løsning. Det fremgår af en pressemeddelelse mandag.
Ifølge den blev bestyrelsen kort efter årets festival rådet til at "afvente betalinger, indtil der var skabt et fuldt økonomisk overblik".
Siden har der så - med advokatbistand - været forhandlinger med de største kreditorer. Og samtlige af dem har nu accepteret en akkord, så Skagen Festival kan fortsætte.
- Nu er vi endelig kommet i mål og kan begynde at planlægge Skagen Festival nr. 54 i 2026. Vi bliver nødt til at lave en anderledes festival, men vi skylder vores gæster, frivillige og de mange musikere, at festivalen lever videre. Vores ansvar er at sikre en bæredygtig økonomi, så Skagen Festival fortsat har sin berettigelse, siger festivalformand Jesper Hegaard.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.