Sommertrafik: Lørdag må du forvente kø
Opdateret 28. juli 2025 kl. 20:13
Er du en af de heldige, der kan holde ferie i uge 29? Og er du allerede langt med at pakke bilen, så du kan komme afsted hurtigst muligt efter endt arbejde?
Så tjek lige anbefalingen fra Vejdirektoratet. Herfra lyder det, at der fredag ikke forventes større kødannelser på vejene i Danmark. Så det kan være en god idé at køre fredag i stedet for at vente til lørdag. Især lørdag mellem klokken 11 og 15 ventes der kø visse steder på de danske motorveje, dog især fra Sjælland mod Jylland. Københavnerne vil jo naturligvis gerne holde ferie her i det jyske.
Næste uge er nummer 29 i rækken, og det er som sædvanlig lig med den såkaldte Hellerup-uge i Skagen. Netop hovedvejen til Skagen er en af dem, hvor Vejdirektoratet forventer tæt trafik i perioder hele sommeren og altså især de kommende dage.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.