Syv nordjyske kommuner får særtilskud på 172 millioner
Morsø, Brønderslev, Frederikshavn, Vesthimmerland, Læsø, Jammerbugt og Hjørring Kommune kan se frem til at modtage samlet 172 millioner kroner i 2026. De er nemlig syv ud af i alt 22 særligt vanskeligt stillede kommuner, der får del i en særtilskudspulje. Det skriver indenrigs- og sundhedsministeriet i en pressemeddelelse.
Pengene skal give kommunerne et bedre udgangspunkt, når de skal lægge næste års budget.
- Med det forhøjede særtilskud og den målrettede lånemulighed til vanskeligt stillede kommuner bidrager vi til en større tryghed om økonomien til velfærden og anlægsbyggerierne i de kommuner, som har de største udfordringer med økonomien. Det løser ikke alle udfordringer, men det er en håndsrækning til kommunerne, siger Sophie Løhde i pressemeddelelsen.
I alt havde 37 kommuner søgt om tilskuddet, og fordelingen sker efter en vurdering af kommunens økonomi og dens tilskyndelse til at fremme udvikling.
Særpuljen lød på 800 millioner kroner i alt.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.