To mænd varetægtsfængslet for milliontyveri i Nordjylland
To udenlandske mænd er torsdag blevet varetægtsfængslet i fire uger under et grundlovsforhør ved Retten i Aalborg.
Det skriver Nordjyllands Politi i en pressemeddelelse.
De to mænd blev onsdag anholdt og sigtet for at have begået adskillige gps-tyverier fra landsbrugsmaskiner flere steder i Jylland.
Det var Midt- og Vestjyllands Politikreds som foretog anholdelserne.
- Vores mistanke går på, at de to personer over længere tid har stjålet gps-udstyr fra især traktorer flere steder i Jylland for ret store værdier. Blandt har de for nylig begået ét tyveriforhold i Nordjylland for godt en million kroner, lyder det fra vicepolitiinspektør ved Nordjyllands Politi Niels Kronborg.
Nordjyllands Politi skriver, at det har efterforsket sagen "i nogen tid", og derfor udelukker vicepolitiinspektøren ikke, at der vil komme yderligere sigtelser til i takt med, at efterforskningsarbejdet skrider frem.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.