Torskekvote på plads i Nordsøen: Fiskerne slipper for skrækscenarie
Der bliver nikket anerkendende langs kajerne i de nordjyske fiskeribyer Hanstholm, Hirtshals og Skagen i dag. EU, Norge og Storbritannien er blevet enige om næste års fiskekvoter, og ikke mindst torskekvoten har været fulgt tæt i Nordjylland.
Aftalen betyder en reduktion på godt 40 procent, men ifølge Danmarks Fiskeriforening er resultatet alligevel positivt: Kvoten er lav nok til, at bestanden kan vokse, men høj nok til, at fiskeriet kan fortsætte.
I en pressemeddelelse kalder fiskeriformand Svend-Erik Andersen det en balanceret løsning, der både gavner torsken og holder hjulene i gang på de store havne. Samtidig ser fiskerne ind i gode muligheder på arter som kuller, hvilling og rødspætte, der trives som sjældent før.
- Vi har heldigvis mange fiskebestande i Nordsøen, der har det godt. Vi har historisk mange kuller, og dem vil vi ikke kunne fange, hvis ikke der er fastsat en kvote på torsk. Derfor er den her aftale af afgørende betydning for dansk fiskeri, siger Svend-Erik Andersen.
Aftalen ventes godkendt i næste uge.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.