Travl nat for beredskabet i Nordjylland
Opdateret kl. 06:29
Godmorgen og velkommen til lørdagens liveblog her på den anden side af juledagene.
I nat har Nordjyllands Beredskab ikke fået meget julefred. På Kystvejen nord for Aalborg har der været ild i et shelter. Branden blev anmeldt kl. 00.41, oplyser Jesper Sørensen, vagtchef ved Nordjyllands Politi.
- Der er ingen personskade, og vi kender endnu ikke brandårsagen, siger vagtchefen lørdag morgen.
Det samme er tilfældet ved Brovst, hvor der indløb en anmeldelse om brand kl. 01.22 i en beboelsesejendom. Heller ikke her er brandårsagen endnu kendt, ligesom der ikke er sket personskade, da ejerne ikke var hjemme.
Både shelter og ejendommen har fået store materielle skader som følge af brandene.
I Blokhus gik det knap så galt. Her anmeldte beboerne i et sommerhus selv en brand kl. 00.53, da flammer i husets biopejs var blevet lige lovligt høje. Der kom dog hurtigt styr på både pejs og flammer, oplyser Nordjyllands Beredskab.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.