Truet sommerfugl er vendt tilbage til Nordjylland
Nordjyske biologer jubler over at have fundet den truede bølleblåfugl ved Hals Mose nær Aalborg.
Sommerfuglearten er vendt hjem til naturområdet efter at have været væk i flere årtier. Det skriver Ritzau mandag morgen.
Den Danske Naturfond og Aalborg Kommune siger, at det er naturgenopretning i området, der har gjort det muligt for sommerfuglen med det herlige navn at vende tilbage.
- Min reaktion var, at hold da op, så nytter det noget, det vi gør. Det virker. Det er dejligt at se, at det, som i teorien virker, også gør det i praksis, siger Flemming Helsing til Ritzau. Han er biolog i Aalborg Kommune og har opdaget bølleblåfuglens tilbagekomst efter 30 år. Du kan læse mere i artiklen her:
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.