Nyheder

Tyv på spil i lejligheder: Politiet beder om oplysninger

Mellem mandag morgen og mandag eftermiddag var der indbrud i tre lejligheder i det samme område i Hjørring.

Tyven brød ind i lejligheder på Norgesvej og Sverigesvej ved at komme ind ad hoveddøren til bygningen og så bryde eller udvide cylinderen i døren.

Det var dog ikke den store gevinst tyven kom afsted med. Der blev samlet stjålet to falske guld halskæder, et armbåndsur af mærket Seiko, 500 kroner og en fingerring.

Fungerende Politikommissær ved Hjørring lokalpoliti oplyser, at de kigger ind i, om der er en sammenhæng mellem de tre indbrud.

Samtidig melder Politikommissær ved Frederikshavn lokalpoliti, Peter Skovbak, om to indbrud i Brønderslev, som kunne være begået af den samme mand, som de tre i Hjørring.

Her drejer det sig om et indbrud fredag eftermiddag på Dannebrogsgade og et mandag kl. 9 på Ejner Mikkelsensvej i Brønderslev.

Manden beskives som kraftig af bygning, 170 til 180 cm høj, sort kort hår og iført en blålig jakke og mørkebukser. Han kørte angiveligt fra stedet på et elløbehjul.

Hvis du har set manden eller har oplysninger om indbrudene, bedes du kontakte Nordjyllands Politi.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden