Vej i Aabybro spærres i halvanden måned

Renovering af fjernvarmerørene gør det nødvendigt at spærre dele af Kattedamsvej i Aabybro. Det oplyser det lokale fjernvarmeværk.

Spærringen vil gælde i etaper fra 8. september til 24. oktober. Først afspærres der fra indkørslen til Aabybro Skole og mod øst til Kattedamsvej 38. Det vil stadig være muligt at bruge indkørslen til skolen, men man skal altså køre ind til den fra vest (centrum).

I næste etape spærres der fra nummer 38 til 52 - det vil sige forbi krydset, hvor Kattedamsvej møder Aaby Søndre Gade og Kirkevej. Sidste hug er strækningen fra nummer 17 til 24. Hvis alt går som planlagt, vil det ske i uge 42.

Der vil i sagens natur være omkørsel for busser, og stoppestedet på Kattedamsvej ved Aabybro Skole betjenes ikke. Her skal du i stedet gå hen til stoppestedet i Aaby Søndre Gade.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Forsiden