Narkokriminalitet

21-årig taget i narkorus

Betjente fandt 49 gram amfetamin efter slagsmål ved privat fest i Aalborg

Arkivfoto
Arkivfoto

AALBORG: En 21-årig mand fra den østlige del af Aalborg Kommune sov natten til fredag en narkorus ud på politigården i Aalborg.

Han blev anholdt kort før midnat natten til i fredag, da han havde været indblandet i et slagsmål til en privat fest i en villa på Hobrovej i Aalborg.

- Betjentene på stedet fik mistanke om, at den 21-årige var narkopåvirket, og de foretog derfor en ransagning, hvor de fandt 49 gram amfetamin, som den 21-årige erkendte var hans, oplyser vagtchef Poul Badsberg, Nordjyllands Politi.

Derfor blev den 21-årige anholdt og skal i løbet af fredag formiddag - når narkotågerne er lettet - afhøres.

Der venter ham et retsligt efterspil, hvor der kan blive tale om fængselsstraf på grund af den forholdsvis store mængde amfetamin, han var i besiddelse af.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Forsiden