250 borgere i forsvar for Vestervig Skole
Skattestigning afvises af kommunalpolitikere som løsning på faldende børnetal og deraf følgende behov for at lukke skoler
VESTERVIG: Der måtte bæres mange ekstra stole ind i aulaen på Vestervig Skole, og derfor var der nok 250 mennesker forsamlede, da skolebestyrelsen i aftes havde inviteret toneangivende lokalpolitikere til debat om skolens fremtid.
Mange oplæg problematiserede, at der kommer et forslag om lukning af skolen, efter at Thisted Kommune har gjort en stor indsats for at skabe en positiv udvikling i landsbyen via projekt Mulighedernes Land.
- Mange års positiv markedsføring sættes over styr, sagde Bjarne Nielsen, formand for Vestervig Byfornyelse Aps.
Han spurgte politikerne i panelet, hvorfor man ikke fulgte Socialdemokraternes forslag om at sætte skatten op med 0,25 procent, hvilket kunne give et provenu på 20 mio. kr.
Forvaltningen har beregnet, at økonomien på skoleområdet skal reduceres med 30 mio. kr. over de næste tre år som følge af faldende børnetal.
Såvel Per Skovmose og Henning Jensen fra Venstre samt Jens Kr. Yde fra Konservative afviste både at sætte skatten op og låne af kommunekassen.
Jens Kr. Yde:
- Det er uomtvisteligt, at nogle af de 30 mio. kr. skal findes ved at afskedige lærere.
Jens Kr. Yde mener dog, at Vestervig Skole skal overleve.
- Skoler med 130-140 elever skal have en chance for at vise, at det kan fungere, sagde han.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.