Frederikshavn

500 YouSee-kunder har sort tv-skærm og intet internet

Uheld i Frederikshavn har ramt kunder hos Yousee

Arkivfoto
Arkivfoto

FREDERIKSHAVN: Det trækker ud med at få rettet op på skaderne, efter at et gadeskab med elektronik natten til mandag blev påkørt. Omkring 500 kunder har siden været uden tv-signal og bredbåndsforbindelse til internettet, har YouSee nu regnet sig frem til.

Og det vil de fortsat være et lille stykke tid endnu, oplyser kommunikationspartner hos YouSee, Nis Peder Kolby.

- vi har netop fået en melding fra teknikeren derude, og han forventer nu, at alle kunder vil have forbindelsen igen senest klokken 17, måske allerede klokken 16, siger han og tilføjer, at påkørslen også har kappet strømforbindelsen til skabet.

Derfor har teknikeren været nødt til at tilkalde en elektriker.

Gadeskabet, der blev påkørt, ligger ved krydset Rådhus Allé/Asylgade, og det er kunder i området omkring der er berørt. Trafikanten, der påkørte skabet, kørte tilsyneladende blot fra stedet.

- Vi har i hvert fald ikke fået nogen melding om, at han skulle have givet sig til kende, siger Nis Peder Kolby.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden