AaB slår Viborg over tre halvlege
I en ekstra lang træningskamp vandt AaB 2-0 over Viborg
Opdateret kl. 19:40
BJERRINGBRO: 90 minutter er som regel nok til at afgøre en fodboldkamp, men da AaB fredag eftermiddag slog Viborg FF med 2-0 på kunstgræs i Bjerringbro, havde de to superligaklubber aftalt at bruge 135 minutter på træningskampen.
Efter en målløs første halvleg scorede Anders K. Jacobsen tre minutter inde i anden halvleg efter oplæg fra Kasper Risgård. Viborgs keeper var tæt på at afværge scoringen, men Anders K. Jacobsen havde heldet med sig, og angriberen kunne sende bolden ind i det lange hjørne ved hjælp af den ene opstander.
Nicolaj Thomsen var tilbage i startopstillingen hos AaB, der også gav spilletid til Thomas Augustinussen, der ellers i går blev sat i forbindelse med et skifte til norske IK Start. Anføreren lukkede kampen efter 132 minutters fodbold, hvor han stod relativt umarkeret i Viborg-feltet efter et hjørnespark. Et velplaceret hovedstød resulterede i 2-0 til nordjyderne.
Tre på stribe
Fredagens AaB-sejr var den tredje af lige så mange mulige i opstarten. De to første kampe blev begge ligeledes vundet med 2-0 over henholdsvis AC Horsens og Vejle Boldklub. Begge fra 1. division.
Lasse Nielsen skiftede i går til hollandsk fodbold, og det betød, at det primært var Kenneth Emil Petersen, Rasmus Thelander, Kasper Pedersen og Thomas Augustinussen, der tog sig af opgaverne i det centrale forsvar.
AaB’s cheftræner Kent Nielsen hæftede sig dog især ved en god defensiv indsats på trods af Lasse Nielsens fravær.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.