Fodbold

Aalborg forbereder sig på guldfest

Der bliver fest i gaden, hvis AaB tager guld - men det er usikkert hvornår

Det gik ikke stille for sig, da AaB blev danske mestre i 2008. Og vinder holdet igen i år, skal det naturligvis fejres. Arkivfoto: Jens Morten
Det gik ikke stille for sig, da AaB blev danske mestre i 2008. Og vinder holdet igen i år, skal det naturligvis fejres. Arkivfoto: Jens Morten Pressefotograf Jens Morten

Opdateret 24. maj 2022 kl. 12:54

AALBORG: AaB skal fejres på behørig vis, hvis holdet bliver dansk mester. Men det er fortsat usikkert, hvordan og hvornår festen kommer til at finde sted.

Det skyldes, at AaB kan blive mestre på udebane mod FC Vestsjælland søndag 11. maj, hvis resultaterne går holdets vej.

- Vi arbejder jo med to scenarier. Enten nu på søndag 11. maj eller søndag 18. maj på hjemmebane. Og hvis det sidste er tilfældet, er der ingen tvivl om, at det skal fejres - både med en bustur gennem byen, modtagelse på rådhuset og så videre, fortæller Aalborg Kommunes eventchef Søren Thorst.

Skal være friske til pokalfinale

Om det bliver 18. eller 19. maj, det kommer til at ske, ved han endnu ikke.

Men afgøres mesterskabet allerede 11. maj er udfordringen en lidt anden, for så vender holdet tilbage til byen så sent, at fodboldfesten formentlig bliver udsat. Blandt andet fordi spillerne skal være friske til at spille pokalfinale 15. maj.

- Vi diskuterer i øjeblikket de forskellige muligheder med AaB. For selvfølgelig skal det fejres. Men samtidig står vi jo også med en lidt glædelig udfordring i forhold til Aalborg Håndbold, som kan risikere at blive mestre 16. maj, og det vil vi naturligvis også gerne markere, forklarer Thorst.

Aalborg City lover fest

Sidste gang AaB blev danske mestre - i 2008 - blev det fejret med at brag af en fest, hvor flere tusinde fans hyldede spillerne, da de kørte i dobbeltdækker bus til gamle rådhus.

- Der er jo totalt udsolgt til kampen 18. maj, så vi arbejder på at lave noget stort - både for dem, der har billet og dem, der gerne vil være med til at fejre holdet sammen med resten af byen, fortæller direktør i Aalborg City, Flemming Thingbak.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden