Håndbold

Aalborg Håndbolds finaletro er intakt

De danske håndboldmestre ser ikke étmålssejren mod Skjern som noget skidt resultat

Mads Mensah Larsen kalder kampen om finalebilletten for helt åben. Foto: Henning Bagger/Scanpix
Mads Mensah Larsen kalder kampen om finalebilletten for helt åben. Foto: Henning Bagger/Scanpix Scanpix Denmark

Opdateret kl. 06:35

AALBORG: Håbet om en finaleplads er intakt hos profilen Mads Mensah Larsen, selv om Aalborg Håndbold blot vandt den første DM-semifinale med 27-26 over Skjern.

- Jeg mener, at vores finalechancer er lige så gode, som de var før kampen. Vi har fået en sejr, så det er stadig helt åbent, hævder skarpskytten, der får opbakning af sin træner.

- Der var mange positive elementer at tage med videre fra den her kamp. Når man er nede 23-25, så er det ikke så dårligt at vinde 27-26. Jeg er sikker på, at vi kan gå ned og drille Skjern, siger Nikolaj Jacobsen.

I Skjern-lejren påtager Henrik Møllgaard sig dog gerne en lille favoritværdighed.

- Vi er da godt klar over, at resultatet er fornuftigt for os. Nu skal vi trods alt bare vinde returkampen hjemme i Skjern med vores publikum i ryggen.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden