Smal sejr gør det svært for Aalborg Håndbold
DM-finalen synes at være et stort bjerg at skulle bestige efter blot 27-26 hjemme mod Skjern
Opdateret 28. april 2014 kl. 06:34
AALBORG: Det bliver meget svært for Aalborg Håndbold at gentage sidste års DM-triumf. Søndag eftermiddag måtte de på hjemmebane nøjes med en kneben sejr på 27-26 i den første DM-semifinale mod Skjern.
Det lignede ellers hjemmeholdets dag, da de hurtigt i kampen bragte sig foran med syv mål (10-3). Angrebsspillet kørte som smurt, og forsvarsvaret stod så stærkt, at Ole Erevik ikke behøvede at vise sine evner i målet.
I de sidste ti minutter af første halvleg smuldrede det imidlertid for Nikolaj Jacobsens mandskab, der havde svært ved at komme til kvalificerede afslutninger, mens de slet ikke kunne tøjle Skjerns Henrik Møllgaard, der scorede efter behag. Derfor var Aalborg Håndbold kun foran med 14-12 ved pausen.
I anden halvleg fortsatte Møllgaard med at score efter behag, og efter ti minutters spil bragte han for første gang Skjern foran (20-21). Gæsterne kom også foran med to mål (22-24), men på en god slutspurt lykkedes det trods alt aalborgenserne at hive en smal sejr i land.
Det er returkamp i Skjern næste søndag.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.