Aalborg i Rødt startet
Masser af tilskuere var onsdag mødt op i Jomfru Ane Gade for at se startskuddet til Aalborg i Rødt - modeshow på Danmarks længste catwalk
Opdateret kl. 12:46
AALBORG: Gaden var pakket med folk onsdag aften, da Aalborg i Rødt gik i gang med Fashion Event 2015. Den røde løber lyste op i Gaden, hvor omkring 3000 tilskuere var linet op.
Modeshowet er på programmet for niende år i træk.
- Folk er vilde med at komme ned og spise på restauranterne i Gaden og se modeshow bagefter, siger arrangør Flemming Thingbak fra Aalborg City.
Undervejs kunne tilskuerne nyde synet af 75 professionelle modeller og 18 mærker fra Friis Citycenter og byens gågader. Det får pengene til at brænde i lommerne på unge aalborgensere.
- Det er jo lidt ligesom at kigge i et modeblad. Man får inspiration, siger tilskuer Cindy Chrost på 19 år.
Aalborg i Rødt markerer slutningen på den række festivals, der har præget Aalborg den sidste måned. Men Fashion Eventet er snarere begyndelsen end slutningen på sommerens festligheder. Torsdag er det muligt at se en Ferrari 488 GTB i Havnehuset, fredag er der Color Run og åbent i Aalborg Citys butikker og Friis Citycenter fra kl. 10 til 22. Søndag svømmer motionistsvømmere over Limfjorden til Limfjordskrydseren.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.