Aalborg

Aalborg-rapperen Orhan G død i Thailand

Vennerne samler ind for at få ham begravet i Aalborg

Orhan G blev fundet død på et hotelværelse i Thailand. Nu samler vennerne penge ind for at få ham begravet i Danmark. Arkivfoto
Orhan G blev fundet død på et hotelværelse i Thailand. Nu samler vennerne penge ind for at få ham begravet i Danmark. Arkivfoto Fotojournalist Hans Christian Ja

Opdateret 13. april 2016 kl. 10:25

AALBORG: Aalborg-rapperen og produceren Orhan G blev mandag 11. april om aftenen fundet død på et hotelværelse i Thailand - dagen før han ville være fyldt 28 år. Det fortæller hans nære ven Kasper Nielsen, Aalborg.

Sammen med en række andre venner og Orhan G’s familie arbejder Kasper Nielsen nu på højtryk for at samle penge ind, så den afdøde rapper kan komme til Danmark og blive begravet i Aalborg.

- Orhan havde ingen forsikringer og efterlader intet. Derfor har vi sat en indsamling i gang, hvor målet er 100.000 kr. Vi skal bruge 50.000 kroner alene til hjemtransport, siger Kasper Nielsen og tilføjer, at det thailandske politi har givet en frist til 18. april. Derefter vil han blive begravet i Thailand.

- Orhan G er vokset op her i Aalborg hos sin faster. Hun har givet os nogle tusinde kroner. Og hans lillesøster er også klar med et bidrag, men der er lang vej til de 100.000 kr., som også skal dække begravelse og et gravsted, siger Kasper Nielsen og tilføjer, at indsamlingen findes på Caremaker.dk.

Kasper Nielsen har kendt Orhan G siden de gik i Hans Egedes Børnehave i Aalborg.

- Han er født i Tyrkiet, men kom til Danmark efter forældrenes død. Han har gået på universitetet og arbejdet hårdt, men trængte til ferie og havde derfor lejet sig ind på et hotel i Thailand, fortæller Kasper Nielsen.

22. april bliver der en mindekoncert for Orhan G på Platform 4, hvor bl.a. Danni Toma + Noodle, Lord Siva og andre optræder gratis.

Som man kan læse på indsamlingssiden, så tog Orhan G sit eget liv.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden