Aalborg slipper for Østukraine
Kampen mod Zaporozhye spilles i Kiev
AALBORG: Lørdag aften blev det kendt, at den sidste modstander i Aalborg Håndbolds Champions League-gruppe bliver ukrainske Motor Zaporozhye. Byen ligger i den østlige del af Ukraine, der i de seneste måneder har været tæt på borgerkrigslignende tilstande, men Aalborg-klubben behøver ikke at frygte for en tur ind i farefulde områder. Kampen skal nemlig spilles i hovedstaden Kiev, der ligger langt væk fra de ramte områder.
- Vi har meget tidligt i forløbet fået en skrivelse fra EHF, hvor det blev fastslået, at eventuelle kampe mod Zaporozhye ville blive spillet i Kiev, så der har vi fuld tiltro til Det Europæiske Håndboldforbund, siger direktør i Aalborg Håndbold Jan Larsen.
- Og det er en god løsning, for ellers er jeg da ikke helt sikker på, at vi ville have stillet op. Håndbold er vigtigt, men det er trods alt ikke noget man skal ligge og få ondt i maven over. Så jeg regner med, at problemerne er løst på denne måde, siger han.
Tidligere på året skulle FC København have spillet i samme område i kvalifikationen til Champions League mod Dnipro, men også den kamp blev flyttet til Kiev.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.