Rebild

Astronaut og stjernestøv til nordjysk fest

Andreas Mogensen lander i Rebild, når der er fest 4. juli

Arkivfoto: Joe Skipper/Reuters

Det bliver den danske astronaut Andreas Mogensen, der bliver hovedtaler ved årets Rebildfest 4. juli i Rebild Bakker.

Det har Rebildselskabet, der står for den danske markering af USA’s nationaldag, offentliggjort på deres hjemmeside.

I august sidste år tog Andreas Mogensen på sin anden rejse til rummet.

Han var på en seks måneders rejse som den 70. kommandør på Den International Rumstation. Derudover blev han den første ikke-amerikanske pilot på et amerikansk rumskib.

Amerikansk taler er præsident på universitet

Den amerikanske hovedtaler bliver Dr. Rachelle Keck. Hun er præsident for det eneste tilbageværende college eller universitet i USA, der blev grundlagt af danske immigranter.

Siden sin indsættelse som præsident i 2022 har Rachelle Keck vist interesse for Grand Views danske rødder og fortsætter med at fremme skolens forhold til Danmark.

Rachelle Keck har også en personlige forbindelse til Danmark, da en del af hendes families stammer fra Sønderborg.

Sangerinde og guitarist underholder

Både den amerikanske ambassadør, Alan Leventhal, samt den danske forsvarsminister Troels Lund Poulsen (V) vil være til stede ved Rebild-festen og overbringe hilsner fra den amerikanske præsident og den danske regering.

Den musikalske underholdning kommer den tidligere Alphabeat-sangerinde Stine Bramsen til at stå for. Hun går på scenen sammen med guitarist Kajsa. De to har netop været på koncertturne, hvor de optrådte med Stines egne sange, men der var også helt nye sange, en fortolkning fra Alphabeat-kataloget samt et par andre overraskelser.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden