Beboere evakueret på grund af brand - én var flygtet ud på altan
Brand i Juelsparken i Aalborg tirsdag eftermiddag - én kørt til tjek for røgforgiftning

Brand i Juelsparken, Aalborg, 27. december. Foto: Jan Pedersen
AALBORG:Klokken 16.41 tirsdag hastede Nordjyllands Beredskab til Juelsparken i Aalborg.
Her var der melding om, at der stod flammer ud ad vinduerne i en lejlighed.
Der blev straks sat gang i en evakuering af beboerne i ejendommen. Der er tale om et lejlighedskompleks på tre etager.
- Branden var opstået i en stuelejlighed, og beboeren i nabolejligheden kunne ikke komme ud på grund af røg i trappeopgangen. Vedkommende var gået op og ud på en altan i det fri, og vi fik hjulpet ham ned, ligesom vi satte ind med brandslukning, fortalte indsatsleder Niels Eltzholtz ved 18-tiden.
Branden var blevet slukket ved 17.30-tiden. Her kunne Nordjyllands Politi fortælle, at én person i ejendommen var blevet kørt til observation for røgforgiftning. Der er tale om en 62-årig kvinde.
Brand i Juelsparken
Beboeren i lejligheden, hvor branden opstod, var selv kommet ud, inden brandfolkene ankom. De andre beboere i opgangen blev alle evakueret, og brandfolkene undersøgte lejlighederne for at sikre sig, at der ikke var personer i dem.
- Stuelejligheden, hvor branden opstod, er stort set udbrændt, oplyser Niels Eltzholtz.
Stedet er afspærret, indtil politiet har fået undersøgt det og årsagen til branden.

Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.
Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.