Brand i keramikovn: Lærer tjekket for røgforgiftning
En lærer indåndede en del røg ved den lille brand
Opdateret kl. 17:39
SVENSTRUP: En lærer på Højvangskolen på Tingstedet i Svenstrup måtte mandag formiddag til tjek for røgforgiftning efter at han havde været nær et røgfyldt formningslokale.
- Det var tilsyneladende en kortslutning i forbindelse med en keramikovn, der gav lidt ild, som afgav en hel del røg, forklarer vagtchef Mads Hessellund, Nordjyllands Politi.
- Vi fik rekvireret en elektriker, der kunne koble keramikovnen fra, ilden blev hurtigt slukket af beredskabet, og så blev der luftet grundigt ud i lokalet, lyder det fra vagtchefen.
En lærer havde fået en del røg og blev tjekket for røgforgiftning, men ellers kom ingen til skade ved den lille brand.
- Men ellers foregik det hele i god ro og orden, forsikrer Mads Hessellund.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.