Sygdomme

Coronasmitte har bredt sig hos Nordjylland Politi: Så mange er sygemeldt nu

Opstramning skal bryde smittekæde på politigården

Coronasmitten har bredt sig til endnu flere medarbejdere her på politigården i Aalborg. Arkivfoto: Henrik bo
Coronasmitten har bredt sig til endnu flere medarbejdere her på politigården i Aalborg. Arkivfoto: Henrik bo Pressefotograf Henrik Bo

Opdateret 23. maj 2022 kl. 12:25

NORDJYLLAND: Coronasmitten hos Nordjylland Politi har bredt sig yderligere siden jul.

Netop nu er 41 ansatte hos politiet i Aalborg konstateret smittet med covid-19, og nogle har fået konstateret smitten de seneste dage, oplyser chefpolitiinspektør Karsten Hansen fra Nordjyllands Politi.

Dertil kommer yderligere et antal medarbejdere, som er i hjemmekarantæne, da de er såkaldt "nære kontakter", altså har været tæt på smittede personer i 15 minutter eller mere. De nære kontakter kan først komme tilbage på job, når de har fået taget prøver, som viser, at de ikke er smittet.

Hvor mange det drejer sig om, har Karsten Hansen ikke et konkret tal på p.t.

Chefpolitiinspektøren forventer, at nogle af de 41 coronasmittede medarbejdere kan vende tilbage på arbejde i løbet af få dage, da de er længere i sygdomsforløbet end andre.

- Vi har strammet op på vores procedurer for at sikre, at vi kan bryde denne smittekæde. Vi skal stoppe smittespredningen, siger Karsten Hansen.

Blandt andet er flere ansatte nu hjemme på ferie, og nogle af politiets opgaver vil kunne løses fra politistationerne i Hjørring, Frederikshavn og Hobro, hvor der ikke er udbredt smitte.

Smitte blandt efterforskere

På politigården i Aalborg har smitten især ramt medarbejdere i tre-fire afdelinger.

- Efterforskningsafdelingerne er hårdest ramt, siger Karsten Hansen.

Han vurderer dog, at det ikke vil påvirke betjeningen af borgerne i nævneværdig grad.

- Hvis man har brug for politiet, kommer vi, siger han.

Hvordan smittekæden er startet på politigården i Aalborg, er stadig uklart.

- Vi har ikke en "rygende pistol" i forhold til, hvor det her er opstået. Det kan være opstået mange steder, i privaten eller på arbejde. Men der er ingen tvivl om, at nogle er blevet smittet på arbejdet, siger chefpolitiinspektøren fra Nordjyllands Politi.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden